موتورهایی پر بازده با کاربردهایی گسترده


امروزه موتورهای الکتریکی یکی از مهمترین ابزارهای کارخانجات تولیدی و صـنایع مختلـف، حمل و نقل، سیستمهای تهویه هوا و کامپیوترها هستند که 43% تا 46% از کـل انـرژی الکتریکـی تولیدی دنیا را مصرف می کنند. موتورهای الکتریکی در حال حاضر سالیانه در حدود 10000 تریلیون وات-ساعت انرژی مصرف می-کنند کـه باعث انتشار میزان قابل توجهی گاز CO2 می شود. بنابراین، بسیاری های از کشورها سیاست هایی اتخاذ نموده اند که مصرف کنندگان را ملزم می کند از موتورهـایی پـر بـازده چـون موتورهای آهنربا دائم بدون جاروبک (BLDC) در صنایع مختلف و حمل ونقل به طور گسـترده استفاده نمایند.

موتورهای BLDC به صورت گسترده در صنایع هوایی، صنایع فضایی، صنایع دریایی، صنایع فولاد، لوازم خانگی، لوازم کامپیوتری به کار می روند و به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان می توانند جایگزین انواع موتورهای الکتریکی در کارخانجات صنعتی شوند.


موتورهای BLDC نوعی از موتورهای سنکرون هستند و میـدان مغناطیسـی هـم فرکـانس در روتور و استاتور وجود دارد. این موتورها در انواع تکفاز، دو فاز و سه فاز وجود دارند. نوع سه فاز این موتورها بیشترین رواج و مصرف را در بین انـواع دیگر دارند. این نوع موتورها غالبا متشکل از استاتوری با سیم پیچ سه فاز و روتور آهنربا دائم است که کموتاسیون توسط درایو با فیدبکی که از حسگرهای اثر هال دریافت می شود، انجام می پذیرد. در نتیجه در مقایسه با موتورهای جریان مستقیم سنتی کموتاتور مکانیکی ندارد و آهنرباهای روی روتور میدان مغناطیسی ثابت و کافی را جهت دستیابی به توان و بازده زیاد فراهم می کنند.


از آنجایی که در موتورهای BLDC آهنربا جایگزین سیم پیچ روتور است؛ ضمن بهبود کیفی موتور، با حذف جاروبک معایب جاروبک نیز حذف شده است. به علاوه با استفاده از فیدبک موقعیت روتور، قابلیت کنترل دقیق در این موتور به وجود می آید که مزایای آن را دو چندان می کند. در مقالات بعد به این مزایا اشاره خواهد شد. همانگونه که گفته شد این موتور ها نیاز به یک درایو دارند که با توجه با موقعیت روتور، ولتاژ ورودی را به سیم پیچ ها اعمال نماید که امکان کنترل سرعت برای کاربر فراهم شود. ساختار این درایو ها به صورت شکل زیر است. در مورد این ساختار در مقالات بعد توضیحاتی داده خواهد شد.

رنج ولتاژ این موتورها می تواند از 12 ولت شروع شود و تا 300 ولت و حتی بالاتر ادامه پیدا کند. توان آنها نیز بازه گسترده ای دارد. این موتورها می توانند به صورت روتور داخلی یا روتور بیرونی باشند که با توجه به کاربرد آنها هر کدام از موارد قابل انتخاب است.

این فروشگاه امکان تامین و فروش درایوهای مربوط به این موتور را دارا است.